Protestele inspirate de ceea ce s-a întâmplat în Tunisia continuă în Orientul Mijlociu. Zeci de mii de oameni au ieşit în stradă, joi, în Yemen, în unul dintre cele mai mari proteste antiguvernamentale.

Protestatarii s-au adunat în capitala ţării Sana’a, cerându-i demisia preşedintelui Ali Abdullah Saleh, relatează BBC, citat de Newser.com.

“Suntem parteneri în această naţiune şi nu ne vom spupune excluderii”, au strigat protestatarii. „Uitaţi-vă la Tunisia şi ce s-a întâmplat acolo. Oamenii din Yemen sunt mai puternici”.

Saleh, care se află la putere de aproape 32 de ani, a încercat să calmeze mulţimea anunţând creşteri salariale pentru armată şi negând faptul că fiul său îi va urma la conducerea ţării.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Va invit sa cititi si aici:

“Domnul preşedinte, poporul tău moare!” – Theo

27 Ianuarie – Vania

Tenebre – 21 – Caius

Noapte misterioasă – Cristian Dima

Emil Bocnaras (Orice asemanare e pur intimplatoare) – Augustin

Ca focu’! – Reanata

Atenţie la neatenţie… episodul 4. – Bibliotecarul

Sloganuri – Constiinta unui liberal de stanga

Gogoşi cu gem la balta lu` Înecatu` – 5 - – Cristian Lisandru

Flori cu dragoste – Elisa

PROIECT de MODIFICARE a Legii 119/2010; Anexa cu METODOLOGIA de REVIZUIRE – Plano 10

Pe cand si la noi “Noaptea de cristal”? – Starea Natiunii

Votez Deva pentru “Capitala Verde a Romaniei” – Supravietuitor

Comunismul…20 de ani după – Post nubila, Phoebus

Ultima mea umbră – Teo

MISOGINISMUL MEU EXTINS – Vlad cel Groaznic

Promisiuni (ganduri reparate) – Daniela Alexandrescu

Vizualizari :959

Possibly Related Posts: